07.06.2018 – FILMOWE CZWARTKI NA CYTADELI

Biblioteka Filmu Historycznego

Fundacji ARS CREATORI w ramach

FILMOWYCH CZWARTKÓW NA CYTADELI

zaprasza 07.06.2018 o godz. 13.00 na pokaz filmu pt.:

”Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy

 

Laureat SREBRNEJ SZABLI  w kategorii dokumentu, w konkursie V MFFHiW 2014

Reżyseria  :  Wiesław DĄBROWSKI

Producent  :  Fundacja AVE ARTE                       2013   

 

Ten film opowiada o wielkim polskim patriocie, światowej sławy artyście – kompozytorze i pianiście oraz filantropie i niezwykle skutecznym polityku, którego historia uznała za jednego z pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej, dokonanym przed 100 laty.

Jakie są zasługi Ignacego Jana Paderewskiego dla naszej Ojczyzny, wie każdy Polak. Dokument filmowy Wiesława Dąbrowskiego z jednej strony porządkuję tę wiedzę i przybliża mniej znane, prywatne dzieje tej ciekawej historycznej postaci ale także przytacza wypowiedzi na jego temat wielkich autorytetów moralnych i politycznych oraz uznanych znawców sztuki. Daje to okazję przekonania się, jak bardzo go cenili, i co byli w stanie zrobić dla niego, a za jego wstawiennictwem także dla wszystkich Polaków. Warto choć raz w życiu wsłuchać się w te słowa, trzech prezydentów USA – Ronalda Regana, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, Georga Busha Seniora – prezydenta Lecha Wałęsy, generała Edwarda Rownego czy Kardynała Józefa Glempa oraz muzykologów : Jerzego Waldorfa i Jana Popisa.

Magia filmu daje nam dziś również możliwość uczestniczenia we fragmentach najsłynniejszych jego koncertów fortepianowych, posłuchania głosu Paderewskiego, zobaczenia jak walczył o polskie sprawy podczas Konferencji Pokojowej w Wersalu a także osobistego przekonania się, jak symboliczną drogę,          z Narodowego Cmentarza ARLINGTON w USA do krypty w podziemiach warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, odbył, dokładnie w 51 rocznicę swojej śmierci.

paderewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.