15.03.2018 „Marcowa gra. Czy Władysław Gomułka był antysemita? „

W polskiej debacie publicznej pojawia się coraz więcej stwierdzeń i tez bardzo słabo osadzonych w faktach historycznych lub zupełnie tym faktom zaprzeczającym. Taka sytuacja burzy obraz polskiej przeszłości, zakłóca edukację historyczną młodzieży szkolnej, destabilizuje świadomość historyczną społeczeństwa i rozgrzewa różne pola społecznych konfliktów. Dlatego Fundacja ARS CREATORI, jako organizator dorocznych Festiwali Filmów Historycznych i Wojskowych, inicjuje w oparciu o swoje zasoby filmowe, pokazy filmów festiwalowych, stanowiących niezależne, artystycznie wartościowe, dokumenty rzucające światło na stan rzetelnej wiedzy o wielu faktach minionego czasu. 

15 marca 2018 Biblioteka Filmu Historycznego Fundacji ARS CREATORI, spotkaniami na warszawskim Grochowie i na Żoliborzu zapoczątkowała regularne – raz na dwa tygodnie – pofestiwalowe pokazy filmów  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

Dokument pt. MARCOWA GRA. CZY WŁADYSŁAW GOMUŁKA BYŁ ANTYSEMITĄ, w reż. Sławomira KOEHLERA i Bartłomieja Mieczysława VOGTA – laureatów nagrody Brązowej Szabli MFFHiW 2017 – był pierwszym filmem serii zaprezentowanym tego dnia zarówno podczas szkolnej projekcji dla uczniów     LXXII LO im gen. Jakuba Jasińskiego, jak i – w sali Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – dla młodzieży Katolickiego LO im. bł. ks. Romana Archutowskiego.

Od lat misją organizatorów MFFHiW jest nie tylko coroczne poszukiwanie i festiwalowe nagradzanie wartościowych filmów historycznych ale i bezpłatne, edukacyjne popularyzowanie ich przede wszystkim wśród młodzieży szkolnej, jako wartościowych źródeł wiedzy o polskiej i europejskiej przeszłości. Pokazy organizujemy we współpracy ze wszystkimi naszymi partnerami festiwalowymi a także z zainteresowanymi szkołami i instytucjami kultury.

Najbliższe otwarte spotkanie filmowe zaplanowane jest w sali Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 29 marca, we czwartek, o godz. 13.oo, podczas którego zaprezentujemy – w obecności autora – film Jerzego Bezkowskiego pt. BOLESŁAW MATUSZEWSKI. NIEZNANY PIONIER KINEMATOGRAFII. W załączeniu fotorelacja ze spotkań 15 marca oraz informacja i opis filmu zaplanowanego na spotkanie w dniu 29 marca 2018. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *