29.03.2018 – „Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii”

Biblioteka Filmu Historycznego Fundacji ARS CREATORI w ramach FILMOWYCH CZWARTKÓW NA CYTADELI zaprasza 29.03.2018 o godz. 13.oo na pokaz filmu

pt. BOLESŁAW MATUSZEWSKI NIEZNANY PIONIER KINEMATOGRAFII

Film z 2012 roku, wyróżniony w kategorii filmu dokumentalnego     DYPLOMEM  FUNDACJI  ARS CREATORI  podczas VIII MFFHiW 2017

     Reżyseria   :   Jerzy  BEZKOWSKI

Producent  :   Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z o.o., 2012                             polski film dokumentalny,  39’31”                        

Bolesław Matuszewski był pierwszym teoretykiem filmu, twórcą kinematografii dokumentalnej i oświatowej, a także fotografem i operatorem filmowym.

W latach 1896 – 1900 współpracował z braćmi Lumière. Propagował ideę, wg której zapis filmowy jest najwierniejszym sposobem utrwalania historii. Dokument Jerzego Bezkowskiego wydobywa z zapomnienia prekursorskie dokonania Matuszewskiego, zapraszając widza do ciekawej podróży w czasie – na przełomie XIX i XX wieku – oraz przestrzeni : m.in. do Petersburga, Moskwy, Warszawy i Paryża.

To film dokumentalny poświęcony jednemu z ważniejszych, a zupełnie dziś zapomnianych, ludzi początków polskiego i światowego kina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *