07.06.2018 – „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”

Biblioteka Filmu Historycznego Fundacji ARS CREATORI w ramach FILMOWYCH  CZWARTKÓW NA CYTADELI  zaprasza 07 czerwca 2018 o godz. 13.oo na pokaz filmu dokumentalnego pt.

PADEREWSKI. CZŁOWIEK CZYNU, SUKCESU i SŁAWY

Laureat SREBRNEJ SZABLI  w kategorii dokumentu, w konkursie V MFFHiW 2014

                                                  Reżyseria  :  Wiesław DĄBROWSKI

                                                  Producent  :  Fundacja AVE ARTE  2013   

                                                  polski film dokumentalny,  43′

Ten film opowiada o wielkim polskim patriocie, światowej sławy artyście – kompozytorze i pianiście oraz filantropie i niezwykle skutecznym polityku, którego historia uznała za jednego z pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej, dokonanym przed 100 laty.

Jakie są zasługi Ignacego Jana Paderewskiego dla naszej Ojczyzny, wie każdy Polak. Dokument filmowy Wiesława Dąbrowskiego z jednej strony porządkuję tę wiedzę i przybliża mniej znane, prywatne dzieje tej ciekawej historycznej postaci ale także przytacza wypowiedzi na jego temat wielkich autorytetów moralnych i politycznych oraz uznanych znawców sztuki. Daje to okazję przekonania się, jak bardzo go cenili, i co byli w stanie zrobić dla niego, a za jego wstawiennictwem także dla wszystkich Polaków. Warto choć raz w życiu wsłuchać się w te słowa, trzech prezydentów USA – Ronalda Regana, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, Georga Busha Seniora – prezydenta Lecha Wałęsy, generała Edwarda Rownego czy Kardynała Józefa Glempa oraz muzykologów : Jerzego Waldorfa i Jana Popisa.

Magia filmu daje nam dziś również możliwość uczestniczenia we fragmentach najsłynniejszych jego koncertów fortepianowych, posłuchania głosu Paderewskiego, zobaczenia jak walczył o polskie sprawy podczas Konferencji Pokojowej w Wersalu a także osobistego przekonania się, jak symboliczną drogę,          z Narodowego Cmentarza ARLINGTON w USA do krypty w podziemiach warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, odbył, dokładnie w 51 rocznicę swojej śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *