WIELKIE ODLICZANIE DO IX MFFHiW

Do rozpoczęcia IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych został już niecały miesiąc. W festiwalowej puli filmów historycznych jest 7 miniatur filmowych, po 11 filmów wojskowych     i filmów fabularnych oraz 32 dokumenty. Poszczególne tytuły pokazały jednak organizatorom, jak bardzo umowne są festiwalowe kategorie, jak trudno w tym roku jednoznacznie przypisać zgłoszone filmy do krajów, w których były realizowane, podzielić wg podejmowanej tematyki a nawet określić samą ogólną liczbę nadesłanych do nas dzieł filmowych, gdyż np. jeden z projektów okazał się całością w dziesięciu częściach, niezwykle mocno wpisanych w tegoroczne 100-lecie polskiej niepodległości.

Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność grupy filmów – przede wszystkim dokumentów z różnych, czasem bardzo odległych stron świata – które podejmują próbę zobiektyzowania wiedzy o bolesnych ranach wojennych minionego czasu. Poznajemy np. filmy poświęcone ważnym epizodom wojennego konfliktu japońsko-chińskiego czy japońsko-indonezyjskiego z okresu II wojny światowej ale również, oglądamy do dziś żywe wspomnienie tureckiego prześladowania Ormian z okresu I wojny światowej a nawet średniowiecznych krwawych konfliktów pomiędzy rodami panującymi w Skandynawii. Jest grupa filmów amerykańskich ukazujących losy weteranów wojennych różnych konfliktów zbrojnych od II wojny światowej poczynając, aż po wojny, wietnamską, misje w Iraku lub Afganistanie. Są także wzruszające refleksje społeczne pokazujące na przykładach wziętych z Norwegii m.in. losy dzieci wojny, zrodzonych      z żołnierzy okupujących obce terytoria i kobiet z tych okupowanych obszarów. Są filmowe rekonstrukcje faktów historycznych ukazujących np. siłę ludzkich pragnień i pasji – na przykładzie estońskich młodych żeglarzy skutecznie podejmujących w I połowie XX wieku szalony światowy rejs swego życia. Poznajemy artystów – rzecz o poetce więzionej w obozie w Ravensbruck czy rzeźbiarzu rumuńskim, autorze słynnej drewnianej kolumny stworzonej w rodzinnym mieście dla uczczenia bohaterów I wojny światowej. Ogromnie rozległa jest paleta tematów i problemów, którym autorzy i producenci filmów festiwalowych poświęcili swoje dzieła. Zaciekawiają filmy pokazujące prospołeczne działania armii, np brazylijskich oddziałów wojsk terytorialnych, wspierających ludność swych trudnodostępnych, subtropikalnych terenów albo kanadyjskiej królewskiej marynarki wojennej patrolującej dzikie obszary Arktyki, z którą Kanada graniczy od północy. Dla Polaków najważniejszymi obrazami z całą pewnością są dokumenty ożywiające i rozbudowujące słynne malarskie wizje XIX-wiecznych polskich malarzy historycznych a także niezwykle wnikliwe, dokumentalne współczesne analizy faktów oraz dokonań wielkich Polaków, które złożyły się na cud odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918.

Zapowiada się prawdziwa filmowa uczta dla miłośników historii. Startujemy na warszawskim Żoliborzu, w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, 22 października 2018 o godz. 18.oo. O tym festiwalu już teraz w internecie

Serdecznie zapraszamy na festiwalowe projekcje a wyjątkowym sygnałem tego zaproszenia niech będzie ten piękny plakat mistrza Andrzeja PĄGOWSKIEGO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *