CZAS „DWÓCH FESTIWALI” ?

W pierwszej połowie roku Fundacja ARS CREATORI, zaabsorbowana jest zwykle dwoma swoimi kolejnymi festiwalami filmowymi na raz.  Zimą i wiosną 2017 jeszcze aranżujemy bowiem spotkania z filmami ostatniego festiwalu, którego wyniki ogłaszaliśmy jesienią 2016                 a równocześnie już przygotowujemy i ogłaszamy nową – tym razem ósmą – edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych
i Wojskowych, którego uczestnicy dopiero przysyłają do nas swoje filmy, by 23-27 października 2017 poznać wyniki swojej dorocznej artystycznej rywalizacji.

Ten równoległy, niejako podwójny czas festiwalowy, najlepiej odzwierciedla strukturę naszego nietypowego działania, ukierunkowanego z jednej strony na coroczne, konkursowe wyłanianie najciekawszych i najbardziej wartościowych filmów historycznych oraz z drugiej strony – na ich niekomercyjne upowszechnianie, metodycznie prowadzone zwłaszcza we współpracy z Muzeum Niepodległości.

Kiedyś w co druga środę a teraz w wybrane piątki, ale zawsze o godzinie 17.oo na ekranie  niewielkiej salki Pałacu Radziwiłłów-Przebendowskich pojawia się festiwalowa czołówka MFFHiW i rozpoczynają się dyskusyjne spotkania ludzi nie tylko zafascynowanych sztuką filmową ale i rozmiłowanych w przywoływaniu wiedzy o przeszłości. Filmy historyczne nie są podręcznikami historii. Są jednak artystyczną wizją faktów, poddaną wrażliwości dokumentalistów filmowych, którym udało się do nich dotrzeć dla ocalenia od zapomnienia. Ci filmowi pasjonaci w wielu przypadkach wyprzedzają nawet zawodowych historyków. Wynikami swojej pracy pobudzają wyobraźnię widzów, odwołują się do ich emocji a nade wszystko prowokują do dyskusji. Także do dyskusji nad tym dlaczego np nie istnieje w Polsce nowoczesna dystrybucja filmów dokumentalnych, co spycha wiele wartościowych tytułów do swoistego „podziemia”, korzystającego jedynie z takich pokazów jak m.in. nasze, zrodzone z entuzjazmu coraz mniej licznych społeczników i resztek czasu, jaki z dobroci serca, chcą im darować pro publico bono szefowie niektórych muzeów czy placówek kultury. O tej dziwnej sytuacji, środowisko filmowe skupione w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich napisało ostatnio list otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy i kiedy przyniesie on skutek, trudno powiedzieć.

W 2017 lista naszych spotkań fundacyjnej Biblioteki Filmu Historycznego z filmami festiwalowymi – choćby tylko w Muzeum Niepodległości – rośnie systematycznie choć wolno, i jest krótsza niż była – jak to się kiedyś mówiło – „w analogicznym okresie minionego roku” . Ale i tak cieszymy się, że jedne niżej wymienione pokazy już są za nami a kolejne już mają swoje wyznaczone terminy :

2017.03.17EMISARIUSZ KARDYNAŁA ….. –  reż Andrzej MACHNOWSKI

2017.03.31BŁYSKAWICA ……………………. –  reż. Victoria MARINOV

2017.04.07O HONOR I WOLNOŚĆ ……… –  reż. Władimir ŁUCKIJ

2017.04.28POLOWANIE NA KATA ………. –  reż. Dorota KOSIERKIEWICZ

2017.05.05LIST BISKUPÓW ………………… –  reż. Mirosław BORK

2017.05.19KARSKI i WŁADCY LUDZKOŚCI – reż. Sławomir GRÜNBERG

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.