MFFHiW


Fundacja Projektów Autorskich ARS CREATORI związana jest z projektem festiwalowym od roku 2014. Najpierw jako partner programowy a obecnie, od jesieni 2015, jako główny organizator VII edycji MFFHiW w roku 2016.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych jest jedną z tych niekomercyjnych europejskich inicjatyw kulturalnych, która ma na celu wykorzystanie sztuki filmowej do pielęgnowania pamięci o przeszłości. To autorski projekt Teodora Ratkowskiego, polskiego kompozytora, reżysera filmowego i społecznika, wpisany w realizację zadań statutowych Fundacji Ars Creatori.

Projekt ma już ponad 10 lat, czwartego organizatora i sześć udanych edycji za sobą. Po kilku latach przygotowań Festiwal wystartował bowiem w 2009 w Warszawie z pomocą Fundacji CYBER, jako MFFW „MILITARY CAMERA”. W 2011 drugi organizator – Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT – zmienił, w porozumieniu z projektodawcą, nazwę i formułę projektu festiwalowego na obecną, a za czasów trzeciego – Towarzystwa   Wiedzy Obronnej – MFFHiW wszedł do kalendarza stałych polskich wydarzeń kulturalnych. Systematyczny rozwój programowy tego wydarzenia skupionego na promocji filmów fabularnych, dokumentalnych i wojskowych poświęconych przeszłości jest efektem wytężonej pracy zespołu twórców festiwalu, w większości nadal teraz obecnych przy jego rozwijaniu przez Fundację Ars Creatori.

Idea Festiwalu od dawna skupia się na łączeniu filmów o tematyce historycznej i patriotyczno-obronnej, zwłaszcza tych filmów wojskowych, które poświęcone są międzynarodowym misjom różnych armii świat i podczas festiwalu  owocują unikatowym przeglądem dokumentów filmowych o najważniejszych misjach wojskowych współczesnego świata. Ten szczególny splot tematyczny – historii i tradycji obronnych – ma duże znaczenie zwłaszcza dla popularyzowania w świecie dziejów Polski oraz Państw i Narodów Europy Środkowo-Wschodniej, poddanej                  w II połowie XX wieku, silnej zewnętrznej presji przeinaczającej i zakłamującej historię tej części kontynentu.              To troska o promowanie filmów wypełniających białe plamy w historii naszej części Europy, legła u podstaw powołania w Warszawie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Na przestrzeni ostatnich lat Festiwal stał się także ważnym, międzynarodowym, forum twórców, dystrybutorów oraz propagatorów filmu historycznego, wspierając w ten sposób politykę historyczną R.P.. Unia Europejska objęła to wydarzenie w roku 2015 dwuletnim patronatem EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Festiwalowymi trofeami MFFHiW są repliki polskich szabel wojskowych wzór 1926 (Złote, Srebrne i Brązowe) przyznawane w trzech kategoriach konkursowych : filmu fabularnego, dokumentalnego i wojskowego. Jury przyznaje również każdego roku wybitnym artystom kina Platynowe Szable za całokształt ich twórczości filmowej o tematyce historycznej i/lub wojskowej. Wśród dotychczasowych laureatów Platynowych Szabel są m.in. reżyserzy : Jerzy Hoffman, Tadeusz Konwicki, Andrzej Wajda oraz producenci : Włodzimierz Niderhaus i Jerzy Michaluk.  Regulamin       i karty zgłoszeniowe do VII edycji MFFHiW oraz szczegółowe informacje o Festiwalu można znaleźć  pod adresem www.militaryfilmfestival.pl

Wszystkich miłośników filmu historycznego i wojskowego zachęcamy również do całorocznego poznawania filmów festiwalowych tworzących – dostępną w Fundacji – Bibliotekę Filmu Historycznego, a podmioty zainteresowane wspieraniem projektu promującego kulturą filmową i te jej treści, które tworzą historię i tradycje obronne Państw i Narodów, zapraszamy do wspierania sponsorskiego Festiwalu i podejmowania Mecenatu nad MFFHiW.

                                                                                                                                                                      Fundacja  ARS CREATORI

Warszawa, 30.11.2015                                             Organizator VII MFFHiW