Pokaz filmu „Ślady Armeńskiej Kultury Pisanej” w reż. Rubena GEVPRYGYANTSA i Grigora HARUTYUNYANA

15 czerwca 2016 Fundacja ARS CREATORI prezentowała w Muzeum Niepodległości armeński film dokumentalny pt. ŚLADY ARMEŃSKIEJ KULTURY PISANEJ w reż , Rubena GEVPRGYANTSA oraz Grigora HARUTYUNYANA, który brał udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w roku 2015 w Warszawie. Na projekcji obecny był Jego Ekscelencja Edgar GHAZYRYAN  Ambasador Republiki Armenii w Polsce, który osobiście zaprosił widzów do obejrzenia wspaniałego filmu opowiadającego o kulturze jego Narodu.

Wielowiekowa historia piśmiennictwa ormiańskiego wpisująca się w długa, ciekawą i podobnie dramatyczną jak nasze dzieje, przeszłość Ormian, jest niezwykle interesującą opowieścią o najstarszych zabytkach piśmiennictwa ale i przeglądem rozległych kontaktów kulturowych Ormian na przestrzeni ostatniego tysiąclecia.

O Amenii mówi się, że to kraj położony na kaukaskim rozdrożu świata. To o Ararat, świętą górę Ormian miała oprzeć się biblijna Arka Noego i to od wnuka Noego – Hajka – wywodzą swe korzenie Ormianie. Powszechnie uważa się, że chrześcijaństwo dotarło do Armenii w pierwszej fazie rozprzestrzeniania się Dobrej Nowiny a ewangelię głosili tam święty Bartłomiej i św. Juda Tadeusz. To do tego kraju w czerwcu 2016 roku zaplanował swoją pielgrzymkę Papież Franciszek.

Projekcja filmu ŚLADY ARMEŃSKIEJ KULTURY PISANEJ była w czerwcu 2016 niezapomnianą wirtualną wyprawą do świata kultury bardzo przychylnego Polsce narodu i państwa. Narodu, z którego pochodzi – jak to przypomniano ostatnio, przy okazji ponownego jej pochówku – matka żołnierza pochowanego kiedyś, jako symbol nieznanego polskiego żołnierza, do dziś czczonego symbolicznym grobem w sercu polskiej stolicy i upamiętniającym w ten sposób wszystkich Polaków walczących o wolność i niepodległość R.P.

plakat-spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *